Rower stacjonarny – dlaczego warto na nim trenować?

Trening aerobowy jest świetnym narzędziem, które odpowiednio wykorzystane może pomóc ci schudnąć, rozwinąć mięśnie oraz usprawnić funkcjonowanie układu krążeniowego. Aby skorzystać z jego dobrodziejstw, nie musisz nawet wychodzić z domu. Wystarczy, że zaopatrzysz się w rower stacjonarny i poświęcisz na ćwiczenia kilkadziesiąt minut dziennie, a pierwsze efekty zobaczysz już po kilku miesiącach.

Jakie korzyści daje jazda na rowerze stacjonarnym? (h2)

Rower stacjonarny przede wszystkim gwarantuje ci pełną kontrolę nad wykonywanym treningiem. Wbudowany komputer dokładnie pokazuje prędkość, przebytą odległość oraz spalone kalorie. Ponadto, domowe warunki pozwalają zachować dowolne, stałe tempo jazdy, co podczas treningu aerobowego na świeżym powietrzu nie zawsze jest możliwe. Zmienne warunki na drodze często wymuszają spowolnienia i zatrzymania, które przekładają się na niechciane podczas treningu skoki tętna.

Trening w domu w wielu przypadkach może okazać się wygodniejszy niż klasyczna jazda na rowerze. Nie musisz tutaj bowiem planować odpowiedniej trasy, zwracać uwagi na warunki atmosferyczne lub późną godzinę. Wystarczy tylko, że wsiądziesz na rower stacjonarny i zaczniesz pedałować.

Jak powinien wyglądać trening na rowerze stacjonarnym?

Tak samo, jak przed każdym innym treningiem, przed jazdą na rowerze stacjonarnym zwróć uwagę na przeprowadzenie solidnej rozgrzewki. Dzięki temu przyzwyczaisz mięśnie i stawy do wysiłku, co pozwoli ci zapobiec ewentualnym kontuzjom i przeciążeniom.

Na trening właściwy powinieneś przeznaczyć nie więcej niż 60 minut. Taki wysiłek w ciągu dnia powinien wystarczyć do poprawienia ogólnej kondycji fizycznej i zrzucenia zbędnych kilogramów. Podczas ćwiczeń puls powinien wynosić około 130 uderzeń serca na minutę, bo taka wartość umożliwia skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej. Po upływie określonego czasu zmniejsz intensywność, aby organizm mógł nieco się uspokoić. Po kilkuminutowym odpoczynku możesz powrócić do pierwotnego natężenia ćwiczeń. Pamiętaj, aby podczas treningu nawet na chwilę nie przestawać pedałować.

Jak dobrać odpowiedni rower stacjonarny?

Skoro wiesz już jak przeprowadzić trening aerobowy w domu i jakie daje on korzyści, teraz warto skupić się na kwestii wyboru roweru stacjonarnego. Postaraj się zwrócić uwagę na trzy podstawowe kwestie:

  • rodzaj oporu (mechaniczny, magnetyczny lub elektromagnetyczny),
  • możliwość regulacji elementów takich jak siodełko, kierownica czy paski na pedałach,
  • funkcje oferowane przez komputer zamontowany w rowerze.

Najistotniejszy jest oczywiście opór. To od niego zależy przecież intensywność treningu. Większość rowerów wyposażona jest w opór mechaniczny, który wiąże się z najniższą ceną. Rozwiązania magnetyczne lub elektromagnetyczne są cichsze i dają możliwość dokładniejszej regulacji, lecz musisz za nie zapłacić o wiele więcej.

Sport zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com